Pe 31 Octombrie au fost desemnati castigatorii International Horror Guild pe anul 2007. Categoriile  si premiatii sunt:

ROMAN:

The Terror. Dan Simmons (Little, Brown & Company) – despre care a scris si HNU in Nautilus

Au mai fost nominalizati:
Grin of the Dark. Ramsey Campbell (PS Publishing)
Generation Loss. Elizabeth Hand (Small Beer Press)
The Missing. Sarah Langan (HarperCollns)
Season of the Witch. Natasha Mostert (Dutton)

CULEGERI DE FICTIUNE

Dagger Key and Other Stories. Lucius Shepard (PS Publishing)

Au mai fost nominalizati:
The Imago Sequence and Other Stories. Laird Barron (Night Shade Books)
Plots and Misadventures. Stephen Gallagher (Subterranean Press)
Shadows Kith and Kin. Joe R. Lansdale (Subterranean Press)
Masques of Satan. Reggie Oliver (Ash Tree Press)

NUVELA:

Softspoken. Lucius Shepard (Night Shade Books)

Au mai fost nominalizati:
Procession of the Black Sloth. Laird Barron (The Imago Sequence: Night Shade Books)
The Man in the Picture: A Ghost Story. Susan Hill (Profile)
The Scalding Rooms. Conrad Williams (PS Publishing)

NUVELETA:

“Closet Dreams”. Lisa Tuttle (Postscripts 10: PS Publishing)

Au mai fost nominalizati:
“The Janus Tree”. Glen Hirshberg (Inferno: Tor)
“Lie Still, Sleep Becalmed”. Steven Duffy (At Ease with the Dead: Ash Tree Press)
“The Bone Man”. Fredric S. Durbin (Magazine of Fantasy and Science Fiction, December 2007)

POVESTIRE:

“Honey in the Wound”. Nancy Etchemendy (The Restless Dead: Candlewick Press)

Au mai fost nominalizati:
“Digging Deep”. Ramsey Campbell (Phobic: Comma Press)
“The Tank”. Paul Finch (At Ease with the Dead: Ash Tree Press)
“Splitfoot”. Paul Walther (New Genre 5, Spring 2007)
“The Great White Bed”. Don Webb (Magazine of Fantasy and Science Fiction, May 2007)

ANTOLOGIE:

Inferno. Ellen Datlow, editor (Tor)

Au mai fost nominalizati:
Summer Chills. Stephen Jones, editor (Carroll & Graf)
American Supernatural Tales. S.T. Joshi, editor (Penguin)
Strange Tales Volume II. Rosalie Parker, editor (Tartarus Press)
At Ease with the Dead. Barbara and Christopher Roden, editors (Ash Tree Press)

NON-FICTIUNE:

Mario Bava: All the Colors of Dark. Tim Lucas (Video Watchdog)

Au mai fost nominalizati:
Frankenstein: A Cultural History. Susan Tyler Hitchcock (W.W. Norton & Company)
Warnings to the Curious: A Sheaf of Criticism on M.R. James. Rosemary Pardoe & S.T. Joshi, eds. (Hippocampus Press)
Sides. Peter Straub (CD Publications)
The Science of Stephen King. Bob Weinberg & Lois M. Gresh (John Wiley)

PERIODICE:

Postscripts. Peter Crowther & Nick Gevers, editors (PS Publishing)

Au mai fost nominalizati:
Black Static
Dead Reckonings
The Magazine of Fantasy & Science Fiction
Weird Tales

BENZI DESENATE:

The Nightmare Factory. Thomas Ligotti (creator/scriitor), Joe Harris & Stuart Moore (scriitori), Ben Templesmith, Michael Gaydos, Colleen Doran & Ted McKeever (desenatori) (Fox Atomic/Harper Paperbacks)

Au mai fost nominalizati:
The Blot. Tom Neely (I Will Destroy You)
Scalped: Indian Country. Jason Aaron (writer) R.M. Gura (artist) (Vertigo/DC Comics)
The Arrival. Shaun Tan (Arthur A. Levine Books)
Wormwood Gentleman Corpse: Birds, Bees, Blood & Beer. Ben Templesmith (IDW)

ARTA:

Elizabeth McGrath for “The Incurable Disorder”, Billy Shire Fine Arts, December 2007

Au mai fost nominalizati:
Didier Cottier for Exhibit at Utopiales, Nantes, France, November 2007
David Ho for his body of work
Chris Mars for “New Salem”, Jonathan Levine Gallery, October 2007
Mike Mignola for cover & illustrations: Baltimore, or, The Steadfast Tin Soldier and the Vampire (Bantam Spectra)